Veľmi nás teší, že na sklonku marca vyšla naša nová publikácia - Kalendárna obyčajová kultúra vo vidieckom prostredí na začiatku 21. storočia (vybrané problémy), ktorú editovala doc. PhDr. M. Jágerová, PhD. Pozostáva zo štyroch detailných štúdií autoriek prof. Z. Beňuškovej, CSc., doc. M. Jágerovej, PhD., doc. M. Paríkovej, CSc. a Mgr. J. Ambrózovej, PhD. Takmer na 300 stranách analyzujú aktuálny stav vybraných tém z oblasti kalendárnej obyčajovej kultúry vo vidieckom prostredí: OBSAH: Z. Beňušková: Súčasné spoločensko-kultúrne aktivity v obciach ako rámec tradičných obyčají (na príklade okresov Detva, Námestovo a Ružomberok) M. Jágerová: Majáles/juniáles v kultúrno-historickej retrospektíve a jeho aktuálna podoba v obci Liptovské Sliače M. Paríková: Súčasné formy betlehemských pastierskych hier v kontexte lokálnej vianočnej tradície na začiatku 21. storočia J. Ambrózová: Zvuková krajina a kalendárne obyčaje v priestore obce Telgárt.
Publikácia je dostupná v predajniach kníh a skrípt UKF v Nitre.
SOLAMENTE NATURALI NA NAŠEJ KATEDRE!
Dňa 10. apríla 2018 našu katedru poctili svojou návštevou členovia prestížneho súboru pre starú hudbu Solamente Naturali. Ďakujeme jej umel. vedúcemu Milošovi Valentovi a členom - Michalovi Paľkovi, znalcovi židovskej hudobnej tradície, a Jánovi Rokytovi, bravúrnemu hráčovi na historických aerofónoch a cimbale - za fantastickú prednášku a večerný koncert v synagóge. Svojou hudbou a prirodzene šťavnatým, poučeným a excelentným muzicírovaním napĺňajú definíciu špičkových umelcov. Ľudským a múdrym vystupovaním nám zasa potvrdili, že dobrému ešte nie je koniec. Dnes oslava Hudby.
Hostkou Milana Rendoša v rozhlasovej relácii Klenotnica ľudovej hudby (Rádio Regina - Východ, RTVS) bola naša kolegyňa, Jana Ambrózová. Témou relácie bola spevácka kultúra detí v tradičnej ľudovej kultúre a jej uvedomelé pestovanie v súčasnosti.
Každoročné podujatie Katedry etnológie a folkloristiky FF UKF v Nitre venované etnológii a hudobno-tanečnej folkloristike, ktorého dramaturgia pozostáva z prednášok pozvaných hostí, výstav a workshopov prístupných študentom, študentkám UKF a širokej verejnosti - sa blíži! :)
ŠVOUČ
20. marca 2018 sa v rámci Etnologických dní uskutoční katedrové kolo ŠVOUČ. Je to príležitosť prezentovať výsledky vlastnej vedecko-výskumnej činnosti (napr. kvalitné výstupy ročníkových výskumov - ročníkové práce, výskumy k BP, DP a pod.). Popri "teoretickej" časti sa študenti/študentky môžu prihlásiť aj do "praktickej" (umeleckej) časti. Najúspešnejším študentom v súťaži budú vyplatené mimoriadne štipendiá za prvé, druhé a tretie miesto a práce budú nominované na prémiu Literárneho fondu. Záujemcovia/záujemkyne o účasť na ŠVOUČ sa môžu prihlásiť osobne u Mgr. Art. Agáty Krausovej, ArtD., alebo doc. PhDr. Ivany Kontrikovej Šustekovej, PhD., prípadne e-mailom: [email protected], [email protected]. Do e-mailu je nutné uviesť: Meno a priezvisko; Názov práce (prezentácie); zaradenie do teoretickej alebo umeleckej časti ŠVOUČ. Prihlásiť sa možno najneskôr do 20. februára 2018.
NAŠI ŠTUDENTI V TELEVÍZNOM PROGRAME ZEM SPIEVA
V druhom ročníku úspešnej folklórnej "šou" RTVS „Zem spieva“ sa Vám predstavia aj študentky a študenti našej katedry, ktorí prešli náročným kastingom ešte v októbri 2017. Odborná porota zo stoviek prihlásených vybrala 63 jednotlivcov, umeleckých skupín a súborov, ktorí sa predstavia v siedmich štúdiových kolách. V štvrtom súťažnom kole do semifinále postupujúci FS Jelenčan sprevádzala ľudová hudba FS Ponitran pod vedením študentky A. Bachledovej. Členkou súboru je aj študentka V. Dudášová. V poslednom súťažnom kole sa koncom februára pod „umeleckým menom“ TS Bárdfa predstavia študenti M. Sabol, V. Kendra spolu s R. Sabolom, ktorých umelecky vedie naša kolegyňa, Mgr. art. Agáta Krausová, ArtD. Postupujúcim gratulujeme a TS Bárdfa držíme palce!!!
V AKADEMICKOM ROKU 2018/2019 OTVÁRAME NOVÝ ŠTUDIJNÝ ODBOR
V spolupráci s Katedrou muzeológie FF UKF v Nitre otvárame nový študijný odbor pre denné aj externé bakalárske štúdium, vhodne kombinujúci prednášky z oboch študijných programov určené tým záujemkyniam a záujemcom, ktoré/-rí chcú nadobudnúť nevyhnutné vzdelanie pre prácu v etnografickom múzeu, resp. na similárnych pracoviskách (okrem iných, ktoré sú vhodné pre absolventky/-tov etnológie).
Podrobnosti o uvedenom študijnom programe sa dozviete na tomto mieste. Pokyny k podávaniu prihlášok na štúdium nájdete na tejto podstránke.
Samozrejme, aj naďalej u nás môžete v dennej aj externej forme študovať odbor ETNOLÓGIA, a to v podobe bakalárskeho aj magisterského štúdia. Viac informácií na podstránke - Prijímacie konanie.
REALIZOVALI SME TERÉNNY VÝSKUM VO VLACHOVE
Od 13. - 20. januára 2018 sme realizovali terénny výskum v známej gemerskej obci - jednej z dedín roka - Vlachovo. Zúčastnili sa ho študentky a študent etnológie a hudobnej a tanečnej folkloristiky externého štúdia spoločne s vedecko-výskumnými pracovníčkami katedry. Tie v obci započali dlhodobý výskum, ktorý je súčasťou prebiehajúceho APVV projektu (2017 - 2021) s názvom Sociokultúrny kapitál úspešných obcí ako zdroj udržateľného rozvoja slovenského vidieka.
PREDVIANOČNÉ MATINÉ
Už vo štvrtok sa bude konať naše tradičné podujatie, ktorým so študentkami a študentami symbolicky završujeme zimný semester a kľúčovú fázu ich terénnych výskumov v súvislosti so záverečnými prácami.
FOLKLÓRNE POZDRAVY
Folklórne pozdravy sú tradičným jesenným odborným podujatím Katedry etnológie a folkloristiky FF UKF v Nitre, ktorého cieľom je predstaviť vybranú osobnosť folklorizmu, resp. folklórneho diania na Slovensku. Tento rok sme sa podujatie rozhodli venovať významnému choreografovi, tanečnému pedagógovi, dramaturgovi a režisérovi festivalových programov, členovi odborných komisií a porôt na rôznorodých folklórnych podujatiach a človeku, ktorý sa hrubou čiarou zapísal do života mnohých folklórnych súborov na Slovensku - doc. Jánovi Blahovi. O jeho tvorbe, pedagogickej a osvetovej činnosti, o jeho životnej filozofii a chápaní umenia a choreografickej práce sa budete môcť dozvedieť prostredníctvom filmovej projekcie, výstavy a diskusie. FOTOGALÉRIA
PREDNÁŠKA TYPOGRAFA RUDOLFA LETKA
V rámci jedného z predmetov, prostredníctvom ktorého si študenti/tky osvojujú praktické zručnosti, potrebné pre ich profesijnú prax, nás poctil svojou návštevou typograf Rudolf Letko z GoBigname, ktorý nielen odprednášal, ale aj prakticky predviedol kľúčové procesy typografie, grafického dizajnu písma a kaligrafie, nevyhnutné pre pochopenie tvorby písma a jeho grafickej úpravy. Veríme, že naši druháci/čky a tretiaci/čky už budú pri zrode akejkoľvek publikácie, vizuálnej identity, či propagačných materiálov súvisiacich napr. s činnosťou občianskeho združenia, či kultúrnej/kultúrno-osvetovej inštitúcie, dostatočne zorientovaní/é. Ďakujeme!
TRADANA ORGANIZUJE KONCERT A KRST CD
Srdečne Vás pozývame na výnimočný koncert, ktorý organizuje OZ Tradana. Rodí sa unikátne CD, ktoré vzdáva hold významnej osobnosti ľudovej hudby - Rinaldovi Oláhovi.
NAŠA KOLEGYŇA AKO HOSTKA V ŽIVOM MESTE FM (RTVS)
Vo včerajšom Živom meste_FM sme sa okrem iného dozvedeli, akú funkciu majú plačky, prečo sa na pohreby obliekalo do čiernej farby, ale aj to, že už mladí ľudia si začínajú písať závet. Teoretik architektúry Matúš Dulla tiež predstavil novú knihu o krematóriu v Bratislave Na konci cesty (Slovart - vydavateľstvo najlepších kníh). Ak ste nestihli počúvať naživo, dajte si diskusiu zo záznamu:
TRÚFATE SI?
V rámci predmetu Etnomuzikológia a multimédiá kolegyňa a študentky so študentami 4. ročníka prelúskali (okrem iného) sériu online interaktívnych cvičení, ktoré by mohli v budúcnosti využívať pri rôznorodých lektorských aktivitách. Vskutku pracovne študentky a študenti vytvorili niekoľko ľahučkých aj ťažších interaktívnych úloh, na ktorých si môžete otestovať svoje vedomosti. TRÚFATE SI? :-)KLIK NA OBRÁZOK: