STARŠIE PRÍSPEVKY
Úvod <> 1 <> 2 <> 3 <> 4 <> 5
ZÁVEREČNÝ TERÉNNY VÝSKUMŠtudenti a študentky prvého ročníka absolvovali v máji svoj prvý terénny výskum. Realizoval sa v obci Čierny Balog. Vo svojich výskumoch sa zamerali na viaceré základné etnologické témy. Vzhľadom na výber lokality sme nemohli obísť problematiku SNP a fenomén partizánskeho odboja v naráciách miestnych obyvateľov, problematiku rómskej ansámblovej hudby, alebo - tiež kvôli hojnému počtu muzikantov v ročníku - tému výroby, herných príležitostí, herných štýlov miestnych hráčov na heligónkach. Výskumníkov a výskumníčky sme občas zaznamenávali na kameru - krátke dokumentárne video zverejníme čoskoro na našej stránke.
ROZHOVOR S D. KĽUČÁROVOU V NAŠOM ČASENaša niekdajšia absolventka, dr. D. Kľučárová, je aktuálne generálnou riaditeľkou Ústredia ľudovej umeleckej výroby. Tešíme sa jej úspechu. D. Kľučárová je okrem toho tiež odborníčkou na ľudový tanec - doktorát a etnochoreologicky zameranú prácu obhájila na Ústave hudobnej vedy SAV v Bratislave.
Univerzitný časopis Náš čas s ňou urobil krátky rozhovor. PREHRÁVKYKrst ohňom v podobe tzv. Prehrávok - záverečnej prezentácie študentov a študentiek prvého ročníka v hre na hudobných nástrojoch - dňa 20. 4. 2015 zvládli. Žijú! Všetci! Gratulujeme!
Týmto by sme sa chceli poďakovať nášmu kolegovi, Ing. M. Járekovi, za prípravu našich študentov a študentiek a skvelú dramaturgiu koncertu. PS: Formuje sa nám tu dievčenská spevácka skupina a heligonkársky klan, ktorý keď sa popostrkne, dokáže sa za istých podmienok zmeniť na sláčikový, plného nasadenia. BLAHOŽELÁME!Chceli by sme srdečne zablahoželať našim kolegyniam, Mgr. Kataríne Babčákovej a Mgr. Csille Major Balogovej k úspešnému obhájeniu ich dizertačných prác dňa 10. apríla 2015.
Školiteľkou práce Mgr. Kataríny Babčákovej s názvom „Tradičná forma, funkcia a symbolika chorovodov viazaných s kalendárnym obradovým cyklom z vybraných lokalít“, v ktorej venovala pozornosť predovšetkým kontextuálno-symbolickej analýze funkcií archaických tanečných foriem, bola Prof. PhDr. Viera Feglová. Miesto konzultantky práce zastávala Mgr. Art. Agáta Krausová, ArtD. Oponentkami práce boli prof. PhDr. Zuzana Beňušková, CSc., doc. PhDr. Martina Pavlicová, CSc. a doc. PhDr. Kornélia Jakubíková, CSc. Mgr. Csilla Major Balog, ktorá bola našou externou doktorandkou, obhajovala prácu s názvom „Mužské a ženské postavy a ich vzťahy v slovenských a maďarských čarovných rozprávkach“. Prácu písala pod školiteľským vedením PhDr. Viery Gašparíkovej, DrSc. a konzultantskými radami Dr. Vilmosa Voighta, CSc. Oponentmi boli prof. PhDr. Zuzana Beňušková, CSc., doc. PhDr. Hana Hlôšková, CSc., doc. PhDr. Mária Zsilák, PhD. Autorka v práci analyzuje slovenské a maďarské čarovné rozprávky, pričom dôraz kladie na charakteritiku a interpretáciu rodových vzťahov. Odbornú komisiu, ktorá posudzovala obidve práce, viedol prof. PaedDr. Bernard Garaj. Jej ďalšími členmi boli prof. Rastislava Stoličná, CSc., prof. Jaroslav Čukan, CSc. a doc. PhDr. Margita Jágerová, PhD. KATEDROVÉ KOLO ŠVOUČDňa 15. 4. 2015 od 9:00 hod. sa v Sieni Konštantína Filozofa (Hl. budova UKF) uskutoční ďalší ročník univerzitného podujatia Študentská vedecká, odborná a umelecká činnosť (katedrové kolo).
V rámci podujatia vystúpi s prednáškou náš absolvent, momentálne pracovník Záhorského múzea, s prednáškou pod názvom "Etnologická činnosť a zbierky národopisného charakteru Záhorského múzea v Skalici (pri príležitosti 110. výročia vzniku múzea)". ANOTÁCIA PREDNÁŠKY ETNOLOGICKÉ DNI 2015!ZANEPRÁZDNENÉ FOLKLÓRNE LETO NAŠICH ŠTUDENTOV, PEDAGÓGOV A ABSOLVENTOV: ČÍTAJTE V NAŠOM ČASEZANEPRÁZDNENÉ FOLKLÓRNE LETO NAŠICH ŠTUDENTOV, PEDAGÓGOV A ABSOLVENTOV: ČÍTAJTE V NAŠOM ČASEPrečítajte si v najnovšom čísle Nášho času - univerzitného časopisu - na ktorých všetkých významných folklórnych podujatiach na Slovensku sme sa tento rok podieľali, či už organizačne, interpretačne, metodicky, alebo didakticky.
Krátka letná retrospektíva: PDF článok o katedre (str. 18 - 20) , alebo PDF celého časopisu POZVÁNKA NA BEÁNIE 2014Naši pedagógovia za zúčastnili na workshope pre vedúcich folklórnych kolektívov na Spiši ako lektoriPočas novembrového víkendu (21. – 23.) si „školeniachtiví folkloristi“, vedúci spišských folklórnych kolektívov prišli na svoje. Pod vedením skúsených lektorov (Mgr. Katarína Babčáková, Mgr. art. Agáta Krausová, ArtD., Bc., Ing. Slavomír Ondejka, Mgr. Milan Rendoš, Mgr. art. Lenka Konečná, ArtD.) dlhoročných tanečníkov, tanečných a hudobných pedagógov rozširovali svoje teoretické, ale hlavne praktické skúsenosti v oblasti práce s folklórnym materiálom. VIAC INFORMÁCIÍ SI PREČÍTATE TU (vrátane fotodokumentácie podujatia).
SEMINÁR O ĽUDOVEJ PIESNISpolok hudobného folklóru, Podpolianske osvetové stredisko vo Zvolene, Katedra etnológie a folkloristiky FF UKF v Nitre a Obec Dobrá Niva pozývajú na odborno-metodický seminár, venovaný problematike terénneho výskumu lokálneho piesňového materiálu, regionálnej zberateľskej a edičnej činnosti. Obsah seminára je určený vedúcim folklórnych telies, speváckych skupín, kultúrnym a osvetovým pracovníkom aj širšej odbornej verejnosti.
Seminár sa bude konať dňa 29. 11. 2014 v zasadacej miestnosti OÚ v Dobrej Nive. PROGRAM A ĎALŠIE INFORMÁCIE BLÍŽI SA CELOŠTÁTNE KOLO ŠVOČ! BUDE V BRATISLAVEDňa 12. 11. 2014 sa v priestoroch Univerzity Komenského v Bratislave uskutoční celoštátne kolo ŠVOČ (Študentská vedecká a odborná činnosť), na ktorej nás bude reprezentovať Simona Jaššová (3. roč./Bc.) a Alfréd Lincke (2. roč./Mgr.). Hlavným organizátorom tohto ročníka je Katedra etnológie a muzeológie FF UK v Bratislave. Súčasťou programu bude premietanie úspešných snímok Medzinárodného filmového festivalu ETNOFILM Čadca 2014.
Program filmového premietania VYDALI SME VEDECKÚ MONOGRAFIU Liptovská Teplička!Na základe trojročného výskumu pripravilo deväť autorov publikáciu venovanú premenám podhorskej obce, v ktorej ešte v 60. rokoch 20. storočia pretrvávali tradičné formy spôsobu života. Voľne nadväzuje na monografiu Liptovská Teplička z roku 1973, avšak jednotlivé kapitoly sa odkláňajú od obvyklého spracovania lokálnych monografií. Zachytávajú dôsledky zmien v zamestnaní, migrácie obyvateľov, kultúrny a sociálny obraz obce, premien obyčají a rómskej komunity, turizmus a vplyv developerov, osobitosti miestnej školy, vývin inštrumentálnej hudby a kvalitu života v obci. Publikácia je výsledkom grantového projektu VEGA. Určená je odborníkom zo sociálnych a humanitných vied, z oblasti turizmu a regionálneho rozvoja, sociálnym geografom, ale aj širšej verejnosti.
OBSAH PUBLIKÁCIE Publikáciu je možné získať len na Katedre etnológie a folkloristiky UKF v Nitre. V prípade záujmu, kontaktujte sekretariát. CD ĽUDOVÁ HUDBA POKOŠOVCITANCUJ, TANCUJ! - bohaté zastúpenie pedagógov aj študentov na celoštátnej súťažiDňa 25. - 26.10.2014 sa v Liptovskom Mikuláši uskutočnila celoštátna súťaž choreografií folklórnych kolektívov TANCUJ, TANCUJ. Organizátorom bolo Liptovské kultúrne stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, vyhlasovateľom a garantom podujatia bolo Národné osvetové centrum v Bratislave, záštitu nad podujatím prevzal primátor mesta Liptovský Mikuláš MUDr. Alexander Slafkovský.
Z krajských kôl do vrcholného kola súťaže postúpilo 13 folklórnych kolektívov, ktoré odprezentujú 8 veľkých choreografií a 5 komorných. Katedra etnológie a folkloristiky bola na súťaži zastúpená jednak medzi členmi odbornej poroty (Mgr. art. Agáta Krausová, ArtD., Mgr. Jana Ambrózová, PhD., Mgr. Katarína Babčáková), spoluorganizátormi (Mgr. Katarína Babčáková) a nakoniec aj choreografmi ocenených súťažných diel a interpretmi. V DENNÍKU PRAVDA VYŠIEL ROZHOVOR S NAŠOU KOLEGYŇOU: "SME BANKA KULTÚRNEJ MNOHORAKOSTI""Folklór mladých opäť láka. Navyše stále vznikajú nové lokálne festivaly, pri ktorých si obyvatelia v regiónoch oživujú vzťah k vlastnej minulosti a tradícii. A folklorizácia sa prenáša aj do oblasti populárnej hudby. Vedecky aj umelecky sa folklóru venuje v rôznych hudobných (nielen) ľudových združeniach mladá etnomuzikologička Jana Ambrózová, ktorá je autorkou množstva programov folklórnych festivalov na celom Slovensku."
Čítajte celý rozhovor s Janou Ambrózovou, PhD., ktorý realizoval Mgr. Miroslav Tížik, PhD., a ktorý bol publikovaný v tlačenej aj elektronickej verzii denníka PRAVDA. ETNOLOGICKÉ DNI V NAŠOM ČASE
PUBLIKOVALI SME NOVÉ SKRIPTÁ
VŠETCI NAŠI ŠTUDENTI V ZLATOM PÁSME ŠAFFOVEJ OSTROHY! NITRA NA PRESTÍŽNEJ SÚŤAŽI JEDNOZNAČNÝM FAVORITOM KATEGÓRIE B!V dňoch 23. - 25. 5. 2014 sa uskutočnila celoslovenská súťažná prehliadka sólistov tanečníkov v ľudovom tanci Šaffova ostroha. Našu katedru v tejto súťaži reprezentovalo 5 študentov: Marek Sabol (1. roč./Bc.) - Čardáš zo Zámutova, Mikuláš Szabó (1. roč./Bc.) - Pásztor botoló zo Silickej Brezovej, Alfréd Lincke (1. roč./Mgr.) - Ozvodny a Kresany zo Suchej Hory, Martina Takácsová (1. roč./Mgr.) a Peter Hrabovský (2. roč./Mgr.) - Čardáš a Do vysoka z Telgártu. Študenti súťažili v kategórii B s tancami podľa pôvodných nositeľov ľudových tradícii nad 60 rokov.
Táto kategória bola tento rok podľa slov porotcov na vysokej úrovni. Napriek tomu sa všetkým našim študentom podarilo umiestniť v zlatom pásme, pričom Mikuláš Szabó získal navyše aj ocenenie Laureát kategórie B! Veľká vďaka však patrí aj Mgr. art. Agáte Krausovej, ArtD., ktorá všetkých študentov odborne viedla a výrazne im pomohla pri zvládnutí jednotlivých tancov. Ďakujeme! POZRITE SI PROGRAM ALEBO FOTOGALÉRIU ETNOLOGICKÝCH DNÍ 2014!PIATI NAŠI ŠTUDENTI (z toho 2 prváci!) SA AJ TENTO ROK OCITNÚ MEDZI NAJLEPŠÍMI INTERPRETMI V CELOŠTÁTNOM KOLE ŠAFFOVEJ OSTROHY!Peter Hrabovský (2.roč./Mgr.), Martina Takácsová (4.roč. / Mgr.), Alfred Lincke (4.roč./ Mgr.), Mikuláš Szabó (1.roč./Bc.) a Marek Sabol (1.roč./Bc.) postúpili cez krajské kolá do celoštátneho kola prestížnej súťaže tanečníkov sólistov v ľudovom tanci " O Šaffovu ostrohu" 2014. Súťaž sa uskutoční v dňoch 24-25. mája 2014 v Dlhom Klčove. Veríme, že nás budú dôstojne reprezentovať a prajeme im veľa úspechov!
VEDÚCA KATEDRY ETNOLÓGIE A FOLKLORISTIKY DOCENTKOU!Dňa 24. apríla 2014 predseda Vedeckej rady a rektor UKF v Nitre prof. RNDr. Libor Vozár, CSc., udelil vedecko-pedagogický titul „docent" pracovníkom, ktorí uskutočnili habilitačné prednášky a obhájili habilitačné práce pred Vedeckou radou Filozofickej fakulty UKF v Nitre. Bola medzi nimi aj vedúca Katedry etnológie a folkloristiky, PhDr. Margita Jágerová, PhD.
Dňa 14. 4. 2014 sa úspešne prezentovala habilitačnou prednáškou Aplikácia prvkov tradičnej kultúry vo výchovno-vzdelávacom procese – história, súčasný stav, perspektívy a obhájila habilitačnú prácu s názvom Vybrané problémy zo života súčasných detí v kontexte rodinného a školského prostredia (na príklade rurálneho prostredia obce L. Teplička). Vymenovanie docentov sa konalo za prítomnosti prorektorov: prof. RNDr. Márie Bauerovej, PhD., prorektorky pre vedeckovýskumnú činnosť, doc. PhDr. Ruženy Žilovej, PhD., prorektorky pre vzdelávanie, doc. PaedDr. Miroslava Tvrdoňa, PhD., prorektora pre vzťahy s verejnosťou a sociálne veci, dekanov fakúlt: prof. PaedDr. Bernarda Garaja, CSc., dekana Filozofickej fakulty, prof. RNDr. Ľubomíra Zelenického, CSc., dekana Fakulty prírodných vied, RNDr. Attilu Komzsíka, PhD., dekana Fakulty stredoeurópskych štúdií a ďalších hostí. Za všetkých kolegov a kolegyne, študentov a študentky našej katedry SRDEČNE GRATULUJEME a želáme veľa úspechov pri nasledujúcom vedeckom, resp. profesijnom raste! SLOVACIJA - SLOVENSKO. POZVÁNKA NA VERNISÁŽ, NA KTOREJ SME SA ODBORNE PODIEĽALIVýsledky umeleckej aj výskumnej práce počas týždenného tvorivého workshopu v Novej Hute (Bihor, Rumunsko), ktorého sa za našu Katedru etnológie a folkloristiky zúčastnili Mgr. Jana Ambrózová, PhD. a Mgr. Miriama Bošelová zúčastnili na milé pozvanie Katedry fotografie a nových médií a Katedry vizuálnej komunikácie VŠVU v Bratislave budú predstavené formou výstavy. Výskumná lokalita bola zaujímavá, kolektív študentov a študentiek - účastníkov tvorivého workshopu - bol famózny. Pozývame vás na vernisáž výstavy s názvom "SLOVACIA SLOVENSKO", v utorok 6. 5. o 18.00 hod v Galérii Medium na Hviezdoslavovom nám. 18 v Bratislave.
PROJEKTY ŠTUDENTOV 5. ROČNÍKA MEDZI ÚSPEŠNÝMI AJ VÍŤAZNÝMI 9-TIMI V GRANTOVOM PROGRAME SPOLOČNOSTI PwC!Píše jeden zo študentov, Matúš Fiľo: "V polovici februára nám dalo vedenie našej katedry do pozornosti grantovú výzvu poradenskej spoločnosti PwC druhého ročníka grantového programu pre študentov vysokých škôl a univerzít na Slovensku pod názvom „Yes, students can!“. Možnosť podávania projektov bola určená pre študentov vysokých škôl v dvoch- až päťčlenných tímoch. Nakoľko môj otec organizuje podujatie Celoslovenské stretnutie fujaristov v Čičmanoch (podnázov Dedičstvo otcov zachovaj nám Pane), rozhodol som sa mu naň pomôcť získať finančné prostriedky. So spolužiačkou Máriou Gedajovou sme vypracovali a odoslali projekt. Do prvého kola sa prihlásilo 32 projektov z ktorých komisia vybrala 9, spĺňajúcich všetky požadované kritériá. Druhé kolo pozostávalo z hlasovania na facebookovej stránke, kde ľudia mohli svojím „lajkom“ podporiť projekt, ktorý ich oslovil – grant získavalo prvých 5 projektov. Keďže náš projekt po ukončení druhého kola skončil na piatom mieste, podarilo sa nám získať grant vo výške 800€. Treba tiež spomenúť, že projekt napísal a poslal aj náš spolužiak Tomáš Truchlík, ktorý tiež postúpil do druhého kola medzi 9 najlepších projektov (Názov jeho porjektu: Súčasnosť a história židovskej synagógy a cintorínov v Bytči. mal sa realizovať formou odbornej diskusie a výstavy priamo v priestoroch ešte nezrekonštrueovanej bytčianskej synagógy). Nakoľko nemal dostatočnú podporu v „lajkovaní“, nepodarilo sa mu uspieť. Chceli by sme aj týmto príspevkom povzbudiť našich spolužiakov – študentov z nižších ročníkov, aby sa nebáli zapájať do takýchto aktivít. Bol to náš prvý projekt, ktorý sme písali a ešte sa nám podarilo aj získať požadovanú sumu. Je to určite veľká skúsenosť aj do budúcna." Vaši piataci Matúš Fiľo a Mária Gedajová. ŠTUDENTI PARTICIPOVALI NA INŠTALÁCII A VERNISÁŽI ETNOGRAFICKEJ VÝSTAVY V NOVÝCH SADOCHDňa 7. 3 2014 mali študenti 3. a 4. ročníka možnosť stretnúť sa s renomovanou múzejníčkou a etnografkou PhDr. Ivetou Zuskinovou, dlhoročnou pracovníčkou Liptovského múzea v L. Hrádku. Stretnutie prebehlo v obecnom múzeu v Nových Sadoch, ktoré je situované v miestnom novo zrekonštruovanom renesančnom kaštieli. Zámerom bolo nielen oboznámiť sa s problematikou práce etnológa v múzeu, ale aj prakticky realizovať určité činnosti súvisiace s inštaláciou výstavy venovanej pastierstvu a ovčiarstvu na Slovensku. Liptovské múzeum poskytlo na tento účel množstvo exponátov, ktoré tu budú na určitý čas inštalované s cieľom predstaviť danú problematiku čo najširšiemu okruhu záujemcov. Mali sme tak možnosť oboznámiť sa so spôsobmi katalogizácie a tvorby zbierkového fondu, inštalovania zbierkových predmetov, ale aj ich typologizácie podľa jednotlivých regiónov a lokalít Slovenska. Študenti montovali a pripravovali figuríny s odevom pastierov, ale i iné zbierkové predmety (pastierske palice, hudobné nástroje, odevné doplnky...).
Dňa 27. 3. prebehla vernisáž výstavy, ku realizácii a príprave ktorej opätovne významnou mierou prispeli najmä študentky 4. ročníka a dvaja študenti 5. a 1. ročníka - talentovaní interpreti ľudového tanca. Pripravili nielen celý priestor vernisáže, prezentovali sa taktiež aj kultúrnym programom zameraným na piesňové a tanečné ukážky. Do budúcna plánujeme v rámci predmetu Kultúrne dedičstvo - didaktika vytvoriť niekoľko edukačných aktivít pre deti miestnej základnej školy, ktoré by mohli by byť realizované priamo vo výstavných priestoroch kaštieľa. POZRITE SI FOTOGALÉRIU ETNOFILM ČADCA 2014Blíži sa 18. ročník najstaršieho medzinárodného filmového festivalu na Slovensku, Etnofilm Čadca 2014. Bude sa konať v dňoch 14. - 17. 10. 2014. Festival je zameraný na dokumentárne filmy s etnologickou a antropologickou tematikou.
Prihlásite do súťaže svoj vlastný film! Uzávierka pre prihlásenie filmov je 15. mája 2014! Ďalšie informácie na internetovej stránke http://www.etnofilm.sk/ SKVELÉ NOVINKYKlub milovníkov autentického folklóru dnes zverejnil prvé výsledky ich snaženia: sprostredkovať širokej verejnosti staré záznamy hudobného a slovesného folklóru, zachované v súkromných archívoch amatérskych aj profesionálnych etnografov/folkloristov/nadšencov. Všetky postupne nájdete na ich domovskej stránke!
Katedra etnológie a folkloristiky sa teší na budúcu spoluprácu s nimi a drží palce v ďalšej činnosti! Citujeme z ich FB-stránky: "Aj ARCHIVNE NAHRAVKY na nasej novej stranke. Z Archivu ludovej kultury zvukove nahravky z vyskumov - Jana Olejnika, Jana Lazorika, Stefana Kocaka, Melanii Nemcovej, Milana Hvizdaka, Ladislava Bacinskeho. Dakujeme!!! Priebezne pridame dalsie vyskumy. S pozdravom MILOVNICI " PRVÉ NAHRÁVKY SI MOŽNO VYPOČUŤ TU. NAŠA ŠTUDENTKA PUBLIKUJE V ČASOPISE PRE RÓMSKU KULTÚRUŠtudentka Ivana Šusterová, ktorá sa dlhodobo venuje problematike olašských Rómov publikovala prvý zo série článkov o rómskej kultúre v známom periodiku Romano nevo ľil. Môžete si ho prečítať v online verzii časopisu na strane 9: Romano nevo ľil.
Jej ďalšie, aktuálne články si môžete prečítať tu: ČLÁNOK 2 a ČLÁNOK 3 DEŇ OTVORENÝCH DVERÍDvadsiaty február 2014 bude na nitrianskej Univerzite Konštantína Filozofa patriť Dňu otvorených dverí. Uchádzači o štúdium a verejnosť budú mať príležitosť voľne a nezáväzne si prezrieť priestory univerzity, ako aj možnosť oboznámiť sa s jej štruktúrou a aktivitami. Na všetkých piatich fakultách sa záujemcovia o štúdium budú môcť oboznámiť so systémom výučby a pozrieť si výučbové, výskumné, technologické a knižničné priestory fakúlt spojené s odborným výkladom. Okrem informácií o študijných programoch a podmienkach prijímacieho konania a dôležitých termínoch, sa dozvedia, aké sú možnosti semestrálneho študijného pobytu v zahraničí, o spolupráci katedier s domácimi a zahraničnými inštitúciami či o uplatnení absolventov jednotlivých študijných programov realizovaných univerzitou.
Deň otvorených dverí sa na UKF v Nitre uskutoční od 9:00 do 12:00 hod. vo všetkých objektoch univerzity. V hlavnej budove na Tr. A. Hlinku 1 budú študijní referenti poskytovať informácie o možnostiach štúdia na jednotlivých fakultách a takisto o podmienkach prijímacieho konania. Okrem toho budú záujemcom o štúdium k dispozícii informácie o Študentskom parlamente či spolku Erasmus Student Network. V budove ŠD Nitra na Slančíkovej 1 budú otvorené priestory redakcie študentského časopisu Občas nečas a Mediálneho centra Filozofickej fakulty UKF v Nitre. SLOVENSKÝ NÁRODOPIS ON-LINE VO FULLTEXT-ePosledné číslo SN v roku 2013 obsahuje niekoľko veľmi kvalitných štúdií s dvomi základnými témami, ktoré pripravili hosťujúci editori. Daniel Luther a Peter Salner sa zhostili témy Adaptácia obyvateľov miest v procesoch spoločenských zmien a Marta Botíková pripravila tému Kultúrne procesy v postsocialistickej spoločnosti: medzi globalizáciou a lokalizáciou. Časopis Slovenský národopis je v e-verzii pristupny na: http://www.uet.sav.sk/?q=sk%2Fslovensky-narodopis Všetky čísla od roku 2013 sú fulltextovo prístupné v sekcii "archív". Ostaňte v spojení s portálov Ústavu etnológie SAV!
SEMINÁR O ĽUDOVEJ PIESNISpolok hudobného folklóru, Podpolianske osvetové stredisko vo Zvolene, Katedra etnológie a folkloristiky FF UKF v Nitre a Obec Dobrá Niva pozývajú na odborno-metodický seminár, venovaný regionálnej zberateľskej a edičnej činnosti, tradičnému skupinovému spevu a tvorbe vo folklórnych skupinách na Podpoľaní a v Honte.
Seminár sa bude konať dňa 16. 11. 2013 v zasadacej miestnosti OÚ v Dobrej Nive. Podujatie sa realizuje s finančným príspevkom Ministerstva kultúry SR a Hudobného fondu. PROGRAM FOLKLÓRNE POZDRAVY sa blížiaDňa 26. 11. 2013 (utorok) sa bude konať ďalší ročník každoročného podujatia Katedry etnológie a folkloristiky - Folklórne pozdravy. Tentoraz budú venované PhDr. Ivanovi Mačákovi, významnému slovenskému organológovi a dlhoročnému riaditeľovi Hudobného múzea SNM v Bratislave. Stretneme sa s ním osobne vo - veríme - pútavej diskusii doplnenej rôznorodým dokumentačným materiálom z jeho súkromného archívu (moderuje Jana Ambrózová, PhD.). Vzácna persóna, ktorá za každým inštrumentálnym prejavom, za každým hudobným nástrojom vidí v prvom rade osobnosť interpreta. O indickom alebo podpolianskom inštrumentári, o rámových bubnoch S Ameriky či o zákonitostiach organologického vývoja už na budúci utorok. Ako druhý diskutér prijal naše pozvanie jeden z najlepších hráčov na hranové píšťaly a gajdy - Ľubomír Tatarka "Čalamacha". Vstup voľný.
PREDNÁŠKA Ako sa robí mierDňa 9. 12. 2013 (pondelok) o 16:30 v Akropole FF UKF sa pod záštitou Katedry etnológie a folkloristiky v spolupráci s Východoeurópskym vzdelávacím a kultúrnym centrom uskutoční prednáška na tému Ako sa robí mier, Etnické či "etnizované" konflikty. Prednáška Josefa Oriška je určená pre študentov odborov etnológia, kultúrna antropológia, filozofia, kulturológia, politológia, sociológia, žurnalistika. Všetci ostatní sú, samozrejme, srdečne vítaní.
POZVÁNKA NA INTERDISCIPLINÁRNE DIALÓGYDňa 21. 11. 2013 o 15:00 hod. sa v Akropole FF v budove na Hodžovej ulici bude konať ďalšia prednáška z cyklu Interdisciplinárne dialógy. Mgr. Pavol Sucharek, PhD. z Prešovskej univerzity bude prednášať na tému "Umelec - pontifex oppositorum".
Prednáška bude venovaná výkladu kánonického pozadia klasickej čínskej tušovej maľby. Kladie si nasledovné otázky: „Čo je na čínskom umení také fascinujúce?“ a „Prečo máme radi čínske umenie?“. Okrem niektorých technických podrobností exponuje najmä niekoľko dôležitých filozofických súvislostí, dôležitých pre objasnenie problematického ontologického štatútu umeleckej subjektivity ako takej. Na niekoľkých príkladoch - pôjde o dve reprodukcie zo „zlatej éry“ čínskeho maliarstva (Fan Kchuan, Kuo Hsi), a v nadväznosti na vybrané diela západného maliarstva (Cézanne, Tal Coat, Jan van Goyen) - bude ilustrovať význam dvoch základných aspektov umeleckej tvorby: Prázdna a Dychu. CELOSLOVENSKÉ KOLO ŠVOUČDňa 13. 11. 2013 sa na pôde UKF v Nitre pod organizačným vedením pracovníkov a študentov našej katedry uskutoční celoslovenské kolo ŠVOUČ v odbore etnológia. V súťaži budú svoje práce prezentovať študenti Katedry etnológie a muzeológie FiF UK v Bratislave, Katedry etnológie a mimoeurópskych štúdií FF UCM v Trnave a Katedry etnológie a folkloristiky FF UKF v Nitre.
Miesto a čas konania: Sieň Konštantína Filozofa (hlavná budova UKF, Tr. A. Hlinku 1, Nitra) so začiatkom o 9:30 hod. Harmonogram podujatia na stiahnutie GRATULUJEME!Dňa 22. 10. 2013 bola naša kolegyňa Doc. Z. Beňušková menovaná prezidentom SR za vysokoškolskú profesorku. Celý vedecko-pedagogický tím katedry srdečne blahoželá!
VÝZVA NA ZASIELANIE PRÍSPEVKOVZktuálna výzva pre študentov, doktorandov a mladých vedeckých pracovníkov pre zasielanie príspevkov do pripravovaného čísla Etnologických rozpráv. INFO
30. november 2013 – zaslanie predbežného názvu príspevku 28. február 2014 – zaslanie hotového príspevku NAŠI ŠTUDENTI MEDZI ORGANIZÁTORMI AJ TANEČNÝMI LEKTORMIOrganizátori Tanečného domu s Muzičkou pozývajú dňa 16. 11. 2013 do obce Hriňová. Študenti Katedry etnológie a folkloristiky, Alfréd Lincke (1. roč./Mgr.) a bývalý študent Matej Vreštiak, sú organizátormi celého podujatia, súčasne sa na nej A. Lincke zúčastňuje ako tanečný lektor. Želáme zdarný priebeh a fantastickú zábavu!
Viac informácií na plagáte a tu: Facebook ŠTUDENTKA Alžbeta Čadecká DOPOMOHLA K CELOSLOVENSKÉMU ÚSPECHU GÁJDDňa 24. októbra 2013 sa uskutočnilo slávnostné vyhlasovanie a zápis nových prvkov do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Boli medzi nimi aj Gajdy a gajdošská kultúra na Slovensku. Gajdy a gajdošská tradícia sa tak, vďaka odborníkom, nadšencom a pokračovateľom stávajú jedným z významných elementov tradičnej kultúry na Slovensku.
Projekt bol podaný vďaka Cechu slovenských gajdošov, ktorého jedným zo zakladateľov je náš kolega, Prof. PaedDr. Bernard Garaj, CSc. a jeho členmi viacerí absolventi Katedry etnológie a folkloristiky. Na samotnom projekte - jeho koncipovaní, realizácii - významne participovala aj naša študentka Alžbeta Čadecká (2. roč./Mgr.), členka spolku, dlhoročná členka Spojených hukov Slovenska a organizátorka gajdošských workshopov. Oficiálna stránka Centra pre tradičnú ľudovú kultúru. FOTOGRAFIE Alžbeta Čadecká:
|